To o co jde je STAV

1Autorem tohoto článku je Radek Viktor Haštaba, profesionální terapeut No mind level I.

Vlastně jsem Vám chtěl říct, že jsem se dostal do STAVU, kdy bylo tělo naprosto uvolněné a mysl zklidněná. Bylo to po několika dnech, kdy jsme ve skupině prováděli různé druhy technik od Oshových aktivních meditací, přes uvolňovací masáže kloubů a aurické orgánové masáže.

Prošel jsem ledacos a disciplinovaně se udržuji denními meditacemi a pohybem, ale tohle byl opravdu moc příjemný Stav. Nevím, zda to umím popsat, nicméně jsem se cítil hodně uvolněný, lehký a bezstarostný. Byl jsem dobře naladěný a přišlo mi, že jsem se dokázal výborně nacítit na druhé. Sem tam se stalo, že jsem k někomu přisedl a ten, jako by už na mne čekal.

Opravdu jsem si užíval každý okamžik, ať už to bylo Slunce a vítr na mé tváři a ve vlasech, nebo jídlo, které jsem právě jedl. Zkrátka a dobře jsem zakoušel pocity Přítomnosti, kdy čas, jako by nebyl.

Jako vedlejší produkt, bylo to, že jsem v rámci splnění kritérií zkoušky napsal cca během dvaceti minut povídku. Prostě jsem si vzal tužku a papír a psal jsem –  něco jako: „Zeptal jsem se ho – chtěl bych umět zpívat –  jak to mám udělat? A on řekl: „Máš ústa, tak je otevři a zpívej“. … Tak jsem začal psát a pero prostě samo psalo.

Ano –  uvolnění mysli a těla, jde ruku v ruce s inspirací a tvořivostí. A naopak kdo tvoří, to co ho baví, ať už je to cokoli ( jakékoli umělecké dílo kresba, román, firma, gobelín, hudba, nebo vztah…), je uvolněný spokojený, nadšený a zpravidla necítí únavu.

Viděli jste někdy dítě uprostřed spontánní hry ve špatné náladě, nebo s příznaky únavy?

Důležitý je trénink STAVU –  protože pokud jednou zažijete STAV opravdové uvolněnosti, je pak mnohem jednodušší se k němu v běžném životě vracet a o to jde.

Zkuste si nyní malé cvičení na kreativitu a uvolnění:

* Stoupněte si čelem ke stěně

* Následně zkuste pomalu začít hovořit svým vlastním smyšleným, neexistujícím jazykem

* Napřed pomalu pak můžete libovolně měnit tempo

* Zapněte si stopky, nebo si jiným způsobem odměřte čas 15 minut a po tuto dobu vydržte hovořit tímto smyšleným jazykem

* Porovnejte, jak jste se cítili před a po tomto cvičení

Pokud techniku budete nějaký čas pravidelně opakovat a například prodlužovat čas, bude Vás uvolňovat, zvyšovat Vaši mentální výkonnost a kreativitu. Nebo ji můžete dělat vždy před nějakou náročnou tvořivou mentálně zaměřenou činností –  uvolní Vás a prakticky cokoli Vám půjde lépe.

Komentáře